Za izreku da čovjek uči dok je živ zaista možemo potvrditi da je točna. Čak i tijekom formalnog obrazovanja koje traje cijelo naše djetinjstvo, a nastavlja se kroz srednju školu i fakultet, prolazimo razne situacije u kojima smo usvojili neka znanja i vještine, a da ih možda nismo bili ni svjesni. Primjerice, prilikom rada u timu pri pisanju seminarskog rada na fakultetu, osim znanja koje smo dobili pri istraživanju teme, naučili smo bolje funkcionirati u timu, a razvili smo i svoje prezentacijske vještine.
Pod pojmom cjeloživotnog učenja podrazumijevamo aktivnost učenja tijekom života s ciljem unapređivanja znanja i vještina, stjecanje sposobnosti, znanja i kvalifikacija. Formalno učenje i obrazovanje danas je samo podloga i temelj na koju nadograđujemo i slažemo znanja koje stječemo informalnim i neformalnim putem.
Donosimo vam nekoliko načina cjeloživotnog učenja koje možete početi primjenjivati već danas. Samo je potrebno odabrati pravi način za sebe.
Pohađanje besplatnih edukacija
Bilo da želite čuti iskustva ljudi u praksi koja se tiču vaše struke ili nešto potpuno novo, mnogo je besplatnih ili jeftinih edukacija. Na njima, osim učenja novih stvari, imate priliku upoznati ljude, umrežiti se i čuti drugačija iskustva. Takve edukacije većinom su popunjene do zadnjeg mjesta stoga zaista imate mogućnosti proširiti svoje znanje, ali i krug kontakata. Ovakav tip edukacija većinom je vezan za struku, stoga su one i potreba ako želimo biti upoznati sa svim novostima struke.
Online tečajevi
Najopušteniji način učenja, financijski i u pravom smislu riječi. Učenje doslovno iz vlastitog naslonjača može biti dobar motiv za stjecanje novih znanja i vještina, a i niska cijena tečajeva uvijek je plus. Postoji puno izbora kad je o online tečajevima riječ, možete birati između onih koji se plaćaju, ali i mnogo besplatnih. Teme su također šarolike, doslovno sve čega se možete sjetiti, o tome možete učiti putem online tečajeva. Najpoznatiji su Lynda.com, Coursera.org, Khanacademy.org, Udacity.com, Futurelearn.com, EdX.org.

Izvor: www.pexels.com
Pohađanje standardnih tečajeva
Bilo da se radi o tečajevima jezika ili tečaju digitalnog marketinga, u današnje vrijeme tečajeve pomoću kojih stječemo uvjerenje ili certifikat trebali bi gledati kao investiciju, nikako kao trošak. Osim stjecanja novih znanja i vještina, dokaz o pohađanju tečaja odličan je dodatak životopisu i povećava šanse na tržištu rada. Pojedinci koji više vole način učenja „profesor – učenik“ i nemaju dovoljno razvijenu disciplinu za samostalno učenje putem interneta, biraju pohađanje tečajeva koji imaju određen raspored.
Čitanje literature
Kontinuirano učenje kroz čitanje stručne literature odličan je način da ostanemo u toku s novostima koje se tiču naše struke ili teme koja nas zanima. Bilo da se radi o čitanju članaka, blog postova na web stranicama tvrtki, knjiga ili brošura, niti jedna pročitana riječ ne može odmoći. Poslovni svijet kreativnih i kulturnih industrija brzo se mijenja, kao i trendovi u menadžmentu i marketingu.
Blog postovi
Nastavno na prethodnu točku, ali i drugu koja govori o online tečajevima, Internet je zaista nepresušan izvor informacija. Novosti u svijetu poslovanja događaju se svakodnevno, a osim što ih možemo pročitati online, o njima možemo i pisati. Blog postovi koje Proprium piše svakog tjedna zahtijevaju nekoliko sati istraživanja o temi, što ujedno znači i čitanje o njoj, a čitanje znači dodatno učenje. Prenošenje znanja drugima također daje dodatnu vrijednost. Blog postovi sadržajno moraju biti kvalitetni i zanimljivi.
Koji god način od navedenih odaberete, nećete pogriješiti. Ovisno o vašim preferencijama i navikama, bitno je nastaviti s učenjem nakon stjecanja formalne diplome. Čak i znanja koja smo putem formalnog obrazovanja stekli prije desetak godina, više nisu relevantna ili su se naučene činjenice promijenile. Motivacija za cjeloživotnim učenjem proces je u koji se trebamo uključiti kao pojedinci, u koji se trebaju uključiti i poslodavci putem edukacija za svoje zaposlenike (unutar tvrtke i onih organiziranih) i država organizacijom raznih programa i mjera koji potiču cjeloživotno učenje. Ipak, unutarnja motivacija za učenjem i otkrivanjem novih znanja polazi od nas samih. Ako imamo motivaciju, sve ostalo doći će samo od sebe.
Otkrijte nam kako vi učite, jeste li otkrili neke nove online tečajeve u zadnje vrijeme? Na koju temu i što ste novo naučili? Podijelite s nama i možda nam date ideju za sljedeće blog postove.
0 Comments
Trackbacks/Pingbacks